Młode szynszyle

Ten temat jest poświęcony opiece nad nowo narodzonym potomstwem. Często występują problemy z opieką nad maluchami, dlatego postaram się wszystko dokładnie opisać.

MALUCHY ODRZUCONE PRZEZ MATKĘ
Często zdarzają się tego typu sytuacje, że samica odrzuca młode. Staje się to z różnych przyczyn najczęstszą przyczyną jest to, że małe rodzą się nierozwinięte, chore lub kalekie. Matka to wyczuwa i nie karmi potomstwa. Może być taka sytuacja, że małe tryskają zdrowiem a mimo to matka je odrzuca, nie reaguje na nie, co zrobić ? W takiej sytuacji trzeba jak najszybciej działać, nie ma na co czekać ponieważ maluszki mogą zdechnąć z wyziębienia lub głodu. Można próbować jeszcze przystawiać małe do matki ale jak to nie pomoże to trzeba zorganizować coś aby maluchy ogrzewało np. można ogrzewać lampką, trzeba umieścić lampkę obok klatki, która musi być cały czas włączona i skierowana na maluchy. Drugi problem to jedzenie. Należy przygotować kocie mleko (dostępne w proszku, w zoologicznych) oraz probiotyk dla gryzoni,królików. Druga opcja to: do szklanki nasypać około 2cm płatków owsianych, następnie należy zalać je wrzątkiem do połowy szklanki, dolać jedną śmietankę do kawy (można kupić je w super markecie) i na koniec dodać jedna płaską łyżeczkę cukru. Temperatura jedzonka to około 37 C. Jedzenie można podawać strzykawką lub buteleczką, należy delikatnie chwycić malca i w pozycji pionowej, powoli wpuszczać do pyszczka po kropelce. Karmienie musi występować regularnie co 2-3 godziny (przez około 5 dni), a  potem co 4-5 godzin. Maluchowi można także pomasować brzuszek. Jeśli szynszylek będzie zdrowy to chętnie będzie pobierał pokarm, który mu przygotujesz. Może się zdarzyć tak, że tatuś zajmie się małymi i ogrzewanie maluchów będziemy mieć z głowy ale niestety nie nakarmi małych, i tym się musimy zająć. Maluszki po około 7 dniach zaczną podjadać suchy pokarm a do około 7 tygodni będą dalej piły mleko gdyż służy im za podstawowy pokarm.

MŁODE Z MATKĄ
Jeśli matka nie odrzuciła małych to jest wszystko w porządku nie powinniśmy się niczym martwić ponieważ matka sama wychowa maluchy pod warunkiem, że nie będziemy się wtrącać, czyli najlepiej przez około 7-14 dni nie dotykać maluszków (lepiej poczekać 2 tygodnie aby matka nie odrzuciła potomstwa) Jeżeli maluszki są dobrze odżywione, to w tedy widać ich zaokrąglone brzuszki. Jeśli brakuje im pokarmu to walczą ze sobą o mamusie. Zdarza się tak, że niektóre jedzą więcej a niektóre malutko. Maluchom, które jedzą malutko trzeba zrobić miejsce i dostawić do mamusi ponieważ maluszek może być słabszy i np. nie może się przepchać do mleczka w czasie karmienia (taka sytuacja może nastąpić jeżeli jest więcej ni 2 maluchy, ponieważ matka ma 6 sutków ale zazwyczaj tylko w dwóch znajduje się mleko dla szynszlków). Po około tygodniu maluchy zaczną podjadać suchy pokarm ale mleczko do około 7 tygodnia życia będzie im służyło za podstawowy pokarm.

ODŁĄCZENIE OD MATKI
Po 2 miesiącach gdy małe przestaną pić mleko, będą gotowe na odłączenie od matki. Myślę, że od 2-6 miesiecy to jest najlepszy wiek na przystosowanie się do życia w nowej rodzinie. Pamiętajmy aby maluszkom znaleźć jak najlepszy dom i pamiętajcie, że jak będziecie oddawać malucha to dajcie nowemu opiekunowi trochę karmy (tak żeby starczyła na około 7 dni ),dajcie tą karmę którą jadł u ciebie w domu. W ten czas maluszkowi będzie się łatwiej dostosować do nowego domku.
Jeżeli decydujecie się zostawić maluchy to musicie je wysterylizować lub muszą zamieszkać w innych klatkach ponieważ gdy maluchy dorosną to nie mogą się ze sobą rozmnażać gdyż są spokrewnione (szynszyle w wieku 8 miesięcy są w pełni dojrzałe płciowo) Jeśliby się rozmnożyły to maluchy urodzą się niepełnosprawne lub martwe.

Ciąża i poród

Rozmnażanie szynszyli nie jest takie proste jak się wielu osobom wydaje ponieważ mogą wystąpić komplikacje. Dlatego ważne jest dobrze zapoznać się z tym tematem. Większość informacji zawartych w tym temacie zostały potwierdzone w praktyce. (moja szyszka Fifi została szczęśliwą mamusią)

OBJAWY CIĄŻY
Samiczka w ciąży inaczej się zachowuje, często zmienia się jej humorek. Nie chce aby ją łapać, jest nietykalska. Na codziennym wybiegu szybko się męczy i nie zawsze ma ochotę biegać (w tym przypadku nie zmuszajcie jej do wyjścia). Szynszylka często leży na boczku. Ma zwiększony apetyt, dużo pije ale także dużo przebiera w jedzeniu ( jest grymaśna). W późniejszym etapie ciąży sutki samicy lekko się zaczerwieniają i zwiększa się brzuszek a około miesiąc przed porodem możemy wyczuć lekkie kopanie maluszków. Oznaką ciąży jest także czop który możemy znaleźć w klatce szynszyli, wiem tylko że jest on biały o długości 1,5cm. Brak czopu nie oznacza, że szynszyla nie jest w ciąży (ja nie znalazłam w klatce moich szynszyli czopa)
 
CIĄŻA
Ciąża u szynszyli trwa około 111 dni. Zazwyczaj dopiero po 60 dniach możemy zaobserwować dziwne zachowanie samiczki, wcześniej ciąża jest prawie niezauważalna. W tym czasie samiczka potrzebuje dużo spokoju, nie wolno jej stresować ani łapać. Szyszka w okresie ciąży powinna jeść dużo witamin, oprócz pasz soczystych może jeść wszystko (Nie ograniczajcie jej  jedzenia). Kilka dni przed porodem samicy nie daje się piasku do kąpieli aby nie dopuścić do zakażenia narządów rodnych

PORÓD

Przed porodem samiczka poci się na brzuszku i nosie oraz z pochwy wypływa przeźroczysto-żółtawa ciecz. Niektóre samiczki w czasie oraz po porodzie nie tolerują samca z którym żyły w zgodzie, w takim przypadku trzeba oddzielić samca aby samica w spokoju mogła wydać na świat potomstwo. Gdyby samczyk po porodzie był agresywny dla maluchów też trzeba go oddzielić a jak maluszki podrosną będzie można połączyć rodzinkę. Potomstwo przychodzi na świat najczęściej w godzinach rannych między 5 a 9 i trwa od 30 min do 1 godziny  (choć zdarzają się przypadki że przychodzą w noc lub popołudniu). Szynszyla nie buduje gniazda dlatego ważną rzeczą jest aby w klatce (na samym dole) znajdowała się budka lęgowa lub świeże sianko innym razem małe mogłyby się wyziębić ( szynszylka po porodzie najpierw się myje a potem zajmuje się maluchami). Gdy nasza mamusia wie, że nadchodzi ten moment schodzi na sam dół klatki na ściółkę i zaczyna rodzić, szynszyla sama wyciąga małe pomagając sobie łapkami i zębami, po każdym maleństwu pojawia się łożysko ( zazwyczaj samica zjada łożysko). W miocie rodzi się od 1-6 maluchów, średnio 2 maluchy. Nowo narodzony maluszek waży około 30g-70g, jest owłosiony, ma otwarte oczka i posiada 12 ząbków. Tak jak wcześniej mówiłam samicza się myje a potem zajmuje się maluchami. UWAGA!! 12 godzin po porodzie u samicy występuje ruja, nie wolno dopuścić do kolejnego zapłodnienia ponieważ samica może nie przeżyć kolejnej ciąży lub potomstwo może urodzić się chore,  z różnymi wadami, najlepiej na około 4 dni oddzielić samca (mniej więcej tyle trwa ruja)Zdarzają się takie przypadki, że samica urodzi na górnej półce, w takim przypadku należy delikatnie ściągnąć samice i maluchy na sam dół klatki aby maluszki nie zrobiły sobie krzywdy.

PO PORODZIE
Szynszyla po porodzie wraca do formy, jest aktywna, je i pije w normalnych ilościach. Samicy nie wolno stresować ponieważ stres może wywołać wstrzymanie laktacji. Nie wolno kąpać w piasku po porodzie, trzeba odczekać około 10 dni. Ważną rzeczą jest także nie zmienianie ściółki przez 10 dni, nawet jak jest brudna. Po 7 dniach małe zaczną podjadać suchy pokarm lecz mleko matki będą pić jeszcze przez około 7 tygodni. Mama sama będzie wychowywać małe, najlepiej jest aby przez pierwsze 2 tygodnie nie dotykać małych. Mówią, że zapach ludzi nie przeszkadza samicy ale może zdarzyć się tak że szyszka przestanie karmić maluchy. A co jeśli od początku odrzuciła maluszki ? Jeśli wasza szyszka ignoruje małe i nie chce się nimi zająć trzeba wziąć sprawy w swoje ręce, więcej informacji o maluszkach znajdziesz w temacie: Młode szynszyle.

Dojrzałość płciowa

Samica osiąga dojrzałość płciową w wieku 7-8 miesięcy, a samczyk nieco wcześniej w wieku 5-6 miesięcy. Samica jest  płodna do 12 roku życia. Od listopada do maja istnieje największe prawdopodobieństwo, że nasz szyszka zostanie pokryta (zajdzie w ciążę).

CYKL PŁCIOWY

Długość cyklu płciowego wynosi średnio 41 dni, w tym występuje ruja, która trwa od 2-4 dni. W czasie rui można zauważyć u szynszylki lekko zaczerwienione narządy rozrodcze.

U samca w ciągu całego roku zachodzi produkcja plemników. Czasami mogą występować wahania sezonowe.


Domeny

Zainteresowanych Domenami:
szynszylki.pl
szynszylki.com

zapraszamy do kontaktu na adres:

Goście

Odwiedza nas 7 gości oraz 0 użytkowników.

Zapraszamy do kontaktu: