Młode szynszyle

Ten temat jest poświęcony opiece nad nowo narodzonym potomstwem. Często występują problemy z opieką nad maluchami, dlatego postaram się wszystko dokładnie opisać.

MALUCHY ODRZUCONE PRZEZ MATKĘ
Często zdarzają się tego typu sytuacje, że samica odrzuca młode. Staje się to z różnych przyczyn najczęstszą przyczyną jest to, że małe rodzą się nierozwinięte, chore lub kalekie. Matka to wyczuwa i nie karmi potomstwa. Może być taka sytuacja, że małe tryskają zdrowiem a mimo to matka je odrzuca, nie reaguje na nie, co zrobić ? W takiej sytuacji trzeba jak najszybciej działać, nie ma na co czekać ponieważ maluszki mogą zdechnąć z wyziębienia lub głodu. Można próbować jeszcze przystawiać małe do matki ale jak to nie pomoże to trzeba zorganizować coś aby maluchy ogrzewało np. można ogrzewać lampką, trzeba umieścić lampkę obok klatki, która musi być cały czas włączona i skierowana na maluchy. Drugi problem to jedzenie. Należy przygotować kocie mleko (dostępne w proszku, w zoologicznych) oraz probiotyk dla gryzoni,królików. Druga opcja to: do szklanki nasypać około 2cm płatków owsianych, następnie należy zalać je wrzątkiem do połowy szklanki, dolać jedną śmietankę do kawy (można kupić je w super markecie) i na koniec dodać jedna płaską łyżeczkę cukru. Temperatura jedzonka to około 37 C. Jedzenie można podawać strzykawką lub buteleczką, należy delikatnie chwycić malca i w pozycji pionowej, powoli wpuszczać do pyszczka po kropelce. Karmienie musi występować regularnie co 2-3 godziny (przez około 5 dni), a  potem co 4-5 godzin. Maluchowi można także pomasować brzuszek. Jeśli szynszylek będzie zdrowy to chętnie będzie pobierał pokarm, który mu przygotujesz. Może się zdarzyć tak, że tatuś zajmie się małymi i ogrzewanie maluchów będziemy mieć z głowy ale niestety nie nakarmi małych, i tym się musimy zająć. Maluszki po około 7 dniach zaczną podjadać suchy pokarm a do około 7 tygodni będą dalej piły mleko gdyż służy im za podstawowy pokarm.

MŁODE Z MATKĄ
Jeśli matka nie odrzuciła małych to jest wszystko w porządku nie powinniśmy się niczym martwić ponieważ matka sama wychowa maluchy pod warunkiem, że nie będziemy się wtrącać, czyli najlepiej przez około 7-14 dni nie dotykać maluszków (lepiej poczekać 2 tygodnie aby matka nie odrzuciła potomstwa) Jeżeli maluszki są dobrze odżywione, to w tedy widać ich zaokrąglone brzuszki. Jeśli brakuje im pokarmu to walczą ze sobą o mamusie. Zdarza się tak, że niektóre jedzą więcej a niektóre malutko. Maluchom, które jedzą malutko trzeba zrobić miejsce i dostawić do mamusi ponieważ maluszek może być słabszy i np. nie może się przepchać do mleczka w czasie karmienia (taka sytuacja może nastąpić jeżeli jest więcej ni 2 maluchy, ponieważ matka ma 6 sutków ale zazwyczaj tylko w dwóch znajduje się mleko dla szynszlków). Po około tygodniu maluchy zaczną podjadać suchy pokarm ale mleczko do około 7 tygodnia życia będzie im służyło za podstawowy pokarm.

ODŁĄCZENIE OD MATKI
Po 2 miesiącach gdy małe przestaną pić mleko, będą gotowe na odłączenie od matki. Myślę, że od 2-6 miesiecy to jest najlepszy wiek na przystosowanie się do życia w nowej rodzinie. Pamiętajmy aby maluszkom znaleźć jak najlepszy dom i pamiętajcie, że jak będziecie oddawać malucha to dajcie nowemu opiekunowi trochę karmy (tak żeby starczyła na około 7 dni ),dajcie tą karmę którą jadł u ciebie w domu. W ten czas maluszkowi będzie się łatwiej dostosować do nowego domku.
Jeżeli decydujecie się zostawić maluchy to musicie je wysterylizować lub muszą zamieszkać w innych klatkach ponieważ gdy maluchy dorosną to nie mogą się ze sobą rozmnażać gdyż są spokrewnione (szynszyle w wieku 8 miesięcy są w pełni dojrzałe płciowo) Jeśliby się rozmnożyły to maluchy urodzą się niepełnosprawne lub martwe.

Domeny

Zainteresowanych Domenami:
szynszylki.pl
szynszylki.com

zapraszamy do kontaktu na adres:

Goście

Odwiedza nas 30 gości oraz 0 użytkowników.

Zapraszamy do kontaktu: